Аннотация:
Актуальність. Технологічні інновації четвертої промислової революції здійснили значний вплив на розвиток логістики та організацію логістичних підходів та транспортних перевезень в усьому світі. Цим процесам також сприяла глобалізація міжнародної торгівлі, транснаціоналізація великих компаній та зростання обсягів виробництва товарів, що передбачає безперешкодне переміщення ресурсів та товарів між країнами й континентами, яке можливо здійснити тільки при наявності потужної та розвиненої транспортно-логістичної інфраструктури. Зростаючу роль транспортно-логістичних послуг підтверджують дані UNCTAD, згідно з якими 63 % світового обсягу накопичених інвестицій приходиться саме на сферу послуг, в якої 23,4 % складають саме транспортно-логістичні послуги.
Геостратегічне положення України дозволяє їй бути вигідним місцем для транзитних перевезень вантажів та пасажирів між країнами Європи, Азії та Близького Сходу. По території України проходить чотири Критських транспортних коридорів. Транзитне положення України — є абсолютною перевагою країни, яка надає привабливості національному ринку для закордонних інвесторів та виробників товарів.
Світові тенденції свідчать, що в сфері транспортної логістики в останні роки з`явились нові технології доставки вантажів та інноваційні підходи щодо транспортної інфраструктури. Саме тому, актуальність вибору теми пов`язана дослідженням впливу інноваційних технологій четвертої промислової революції на розвиток транспортної логістики. З'являється велика кількість амбітних проектів, які будуть проаналізовані в даному досліджені, що дозволить сформувати пропозиції щодо впровадження найбільш перспективних проектів транспортної логістики з метою їх реалізації в Україні, які будуть направлені на підвищення конкурентоспроможності як логістичних підприємств, так й країни в цілому.
Мета та завдання. Метою даної статі є дослідження впливу інноваційних технологій на розвиток транспортної логістики в України та формування пропозицій щодо впровадження найбільш перспективних проектів в транспортно-логістичну інфраструктуру України.
Результати. В статті виділені основні метатренди в розвитку логістики на найближче майбутнє, а саме: 3D друк, IoT, БЛА, автономний транспорт та підземна доставка вантажів.
Проведений аналіз ринку логістики показав, що в Україні за останні 10 років спостерігається переважно негативна динаміка у розвитку логістики: майже не використовується водний транспорт (лише 1% загального вантажообігу), через стан доріг та обмеження руху великогабаритного транспорту лише останні роки автомобільні перевезення почали показувати позитивну динаміку, а основним видом вантажоперевезень для України все ще залишається залізничний транспорт.
Запропоновано проект логістичної інфраструктури підземної доставки вантажів для Одеського регіону та України в цілому. В рамках даного проекту проаналізовано можливість, потенційну вартість та прибуток від реалізації в Україні мережі підземних вантажоперевезень. За результатами аналізу, за рахунок прибутку від даного проекту, термін окупності складатиме 7 років, а вже через рік після впровадження проекту очікується зростання прибутку на 51%.
Висновки. Україна має надзвичайно вигідне геополітичне місцезнаходження, через територію країни проходить низка міжнародних транспортних коридорів, але на даний момент ступінь використання транспортної інфраструктури в Україні є досить низькою. Останні роки країна веде активну політику підтримки ініціатив розвитку Міжнародних транспортних коридорів, визначає їх створення та розвиток, як пріоритетний напрямок розвитку транспортного комплексу України. Згідно проведеного аналізу, залучення інвестицій для впровадження сучасних технологій транспортування призведе до значного зростання прибутку від вантажоперевезень й дозволить Україні зайняти лідируючі позиції на ринку логістичних послуг Європи.